26 Aralık 2008 Cuma

Çocuk Şarkıları

''Yeşil ağaç, güzel ağaç
Hiç solmaz bir rengin var.
Karlar yağar, rüzgar eser
Bahar olur kuşlar döner.''

Çam ağacını anlatan, ilkokul sıralarında öğrendiğim bu şarkıyı her zaman hatırlayacağım. Ağacın ve ormanın; bir ülkenin serveti olduğunu bu ve benzeri şarkılarla öğrenmiştik.

''O küçük bir köy eviydi uzak ücra yerde... diye başlayan bir başka okul şarkımızın devamında, eve geç gittiğimiz zaman annemizin bizi ne kadar merak edip, gözlerinin yollarda kalacağını; ezginin o hoş nağmeleri arasında öğrenmiştik. Bundan güzel öğüt olur mu?

Şanslıydık; gerçek müzik öğretmenleriyle ders yapıyorduk. Büyük bestecilerin hayatlarını, türkülerimizin yörelerini öğreniyorduk. Değişik müzik aletleri tanıyorduk. Farkına varmadan kültürümüze kültür katıyorduk.

Bugünün çocuklarına gelince; tek kelimeyle acıyorum.O KS, Bu KS, Şu KS gibi her yıl yenileri eklenen sınavlarla gerilim yaşarken, neredeyse böyle bir dersin varlığından bile haberleri yok. Açıkta bekleyen binlerce öğretmene rağmen onlar bu sürelerini test yarışı yaparak tüketiyorlar. Daha iyi okullarda okuyabilmek , okullarının saygınlığını arttırabilmek için.

Okullarımızdan mutlu çocukların, coşkulu şarkı sesleri yükselmesi dileğiyle.

1 yorum:

 1. HASRET
  "O küçük bir köy evi uzak ücra yerde
  İçimde kanar gibi bin dert katar derde
  Annem beni beklerdi bakıp bakıp yola
  O çok merak ederdi gözü dala dala
  Nerde anam nerde ben
  Çoktan düştüm derde ben
  Ağla gözüm ağla"
  Adapte eden:H.B.Yönetken
  Söz: Ingilizce'den Ali Ulvi Elöve
  Ferit Hilmi Atrek
  Orta Okul Müzik Kitabı 1950
  Bu evi köy satın almış, aslına uygun korumuşlar.
  Aslen Amerika'lı ancak Ingiltere'de başarılı olmuş bir bestecinin eseri.
  Askerler gece dinlediklerinde evlerini özlediklerinden bir zaman yasaklanmış bir şarkı. Aslını arıyorum bulunur herhalde.

  YanıtlaSil